Jak dobrać oświetlenie LED?

Kiedy chcemy zastąpić tradycyjną żarówkę lub lampę - źródłem światła LED, musimy wiedzieć jak poprawnie dobrać parametry nowego produktu, aby dawał odpowiednią jakość światła, ponieważ to decyduje o pozytywnym wpływie na Twoje samopoczucie, nastroju wnętrza oraz funkcjonalności. Zapraszamy do zapoznania z najważniejszymi parametrami oświetlenia LED oraz metodami doboru oświetlenia:

  1. Moc żarówki.
  2. Strumień świetlny i efektywność.
  3. Kąt świecenia.
  4. Mocowanie - trzonek oraz rozmiar.
  5. Barwa światła.
  6. Wskaźnik oddania barw.
  7. Żywotność.
  8. Jak dobrać MOC oraz strumień świetlny dla źródeł światła LED?
  9. Kalkulator doboru oświetlenia LED.
  10. Oświetlenie miejsc pracy.

Moc żarówki

Jednym z ważniejszych parametrów podczas wyboru żarówki jest jej moc (określana w watach [W]). W przypadku technologii LED moc określa pobór prądu przez diody oraz układ zasilania, dzięki czemu możemy określić realny koszt eksploatacji źródła światła.

Strumień świetlny i efektywność

Najważniejszym parametrem doboru źródeł światła LED jest strumień świetlny – luminacja (wyrażany w lumenach [lm]). To ten parametr decyduje czy wybrany przez nas produkt będzie świecić z wystarczającą mocą/jasnością. Im więcej lumenów przypada na jeden wat tym wydajność żarówki jest wyższa, co decyduje o energooszczędności. Dlatego zanim dokonamy zakupu żarówki LED należy sprawdzić strumień światła LED jaki ona oferuje.
Warto zaznaczyć, że w różnych produktach strumień światła może się różnić w zależności od wydajności i jakości komponentów.

Kąt świecenia

Dodatkową cechą, na którą należy zwrócić uwagę, to kąt świecenia, który waha się od 30°-60° w żarówkach dedykowanych do oświetlenia akcentowego, gdy zależy nam na dużym natężeniu światła na mniejszych powierzchniach oraz 180°-360° w najbardziej popularnych żarówkach i lampach uniwersalnych, które sprawdzają się najlepiej w doświetlaniu całych pomieszczeń.

Mocowanie - trzonek oraz rozmiar

Każda żarówka posiada określony trzonek oraz sposób mocowania, które dzielimy na wkręcane oraz bagnetowe. Jeżeli nie wiemy jakie mocowanie posiada nasza żarówka należy wyszukać tych informacji na posiadanej lampie/oprawie lub w jej instrukcji. Do najpopularniejszych mocowań z gwintem należą: duży gwint – E27 zwany trzonkiem Edisona oraz mały gwint – E14 często spotykany w żarówkach świecowych i kulkowych. Do trzonków bagnetowych zaliczamy: GU10 i G9 spotykane w halogenach i wkładach zasilanych 230V oraz MR16 i G4 stosowane w halogenach i wkładach zasilanych AC12V.

Trzonki, rodzaje mocowania w żarówkach ledowych.


Dodatkowo ważne jest, aby rozmiar żarówki był odpowiednio dobrany do lampy lub oprawy. Najprościej jest zmierzyć posiadaną żarówkę a następnie poszukać nowej o podobnej wielkości.

Barwa światła

Wychodząc naprzeciw naszym potrzebom, technologia LED umożliwia nam dopasowanie temperatury barwowej emitowanego światła (mierzymy ją kelwinami [K]).
Do najpopularniejszych barw codziennego zastosowania zaliczamy:

  • światło ciepłe (2800-3200 K) – sprawdza się doskonale w pomieszczeniach mieszkalnych, ponieważ posiada równy rozkład barw oraz nadaje pomieszczeniom przytulności;
  • światło białe – neutralne (4000-4500 K) – najbardziej zbliżone do światła dziennego, odpowiednie do doświetlania pomieszczeń w dzień;
  • światło zimne (5500-6500 K) – chłodne, lekko błękitne, dedykowane do zastosowania np. w pomieszczeniach biurowych ze względu na dobre właściwości w zakresie wyostrzania barw i podnoszenia koncentracji.
     

Barwa światła biała ciepła zimna neutralna


Tradycyjna żarówka świeci z barwą około 2800 K. Dla porównania światło dzienne w słoneczne przedpołudnie ma temperaturę około 3500 K a w samo południe osiąga około 6500 K.

Wskaźnik oddania barw

Wskaźnik oddania barw określa jak wiernie postrzegamy barwy oświetlonych przedmiotów. Im współczynnik CRI/Ra jest wyższy tym barwy są lepiej odwzorowane. Za bardzo dobrej jakości, do zastosowań w gospodarstwach domowych, uznaje się źródła światła, które osiągają wskaźnik Ra wynoszący 80 lub więcej.

wskaźnik oddania barw CRI

Żywotność

Żywotność światła LED najczęściej jest określana w godzinach, a parametr ten informuje nas po jakim czasie jego wydajność może zacząć spadać. O trwałości źródła światła decyduje również odporność na włączanie i wyłączanie. Parametr ten określany jest w liczbie cykli włącz/wyłącz. Często o żywotności decyduje odpowiednio zaprojektowana obudowa, która umożliwia odpowiednie odprowadzanie ciepła z diody LED, aby zapobiec jej uszkodzeniu. Nie mniej ważną cechą obudowy jest także jej jakość, szczególnie w przypadku lamp, gdyż to obudowa właśnie chroni źródło światła przed uszkodzeniem fizycznym oraz warunkami zewnętrznymi, np. wilgocią.

Jak dobrać MOC oraz strumień świetlny dla źródeł światła LED?

Dobierając moc oświetlenia do posiadanego pomieszczenia warto pod uwagę wziąć kilka czynników, które mogą mieć wpływ na jakość oświetlenia. Do podstawowych z nich zaliczamy: wielkość i wysokość pomieszczenia, ilość oraz rozmieszczenie lamp – źródeł światła, wykończenie wnętrza, kolory ścian i mebli, charakter pomieszczenia (odpoczynek/praca/pomieszczenie użytkowe). Na początek warto zaznaczyć, że dwa źródła światła LED, które mają podobną moc lub strumień świetlny mogą dostarczyć nam zupełnie inne natężenia oświetlenia (parametr liczony w luksach [lx], informuje nas ile światła faktycznie dociera do danej powierzchni). Decyduje o tym m.in. budowa żarówki – w tym kąta świecenia, zastosowana oprawa – lampa, odległość zamocowania źródła światła od oświetlanej powierzchni oraz innych czynników wspomnianych wcześniej. Trafnie obrazuje to przykład poniżej, który przedstawia 3 żarówki o podobnej luminacji oraz mocy, ale różniących się zamocowaniem, budową i kątem świecenia:


jak liczyć luksy

Jeżeli posiadamy żarówkę lub lampę, której moc nas satysfakcjonuje – najlepiej jest sprawdzić jej parametry – moc w watach, lumenach, kąt świecenia, barwę światła oraz wymiary a następnie skorzystać z naszej wyszukiwarki, która pozwala na wygodny i szybki dobór produktów według zadanych parametrów:

Jak się posługiwać nasza wyszukiwarką żarówek ledowych?
Jeśli planujesz zakup do pomieszczenia, które dopiero urządzasz – skorzystaj z prostego kalkulatora, który pomoże Ci dobrać odpowiedni produkt:

Kalkulator doboru oświetlenia LED

Przedstawiamy prosty kalkulator, który wyznacza podstawowe parametry żarówek LED w zależności Twoich potrzeb - wielkości pomieszczenia lub przestrzeni roboczej oraz oczekiwań w zakresie jasności oświetlenia.

Prosimy o uzupełnienie poniższych danych.

Oświetlenie miejsc pracy

Jeżeli oświetlane wnętrze wymaga specyficznych warunków oświetleniowych m.in. ze względu na wykonywane w nim prace, poniżej przedstawiamy optymalne natężenie światła w zależności od charakteru oświetlanego pomieszczenia zgodnie z obowiązującą normą PN-EN 12464-1 "Światło i oświetlenie - Oświetlenie miejsc pracy" W normie przyjęto, że natężenie oświetlenia powinno pozwalać na ogólną orientację w pomieszczeniu, dlatego nie może być nie mniejsze 20 lx. Do najczęściej wykonywanych prostych prac z jakimi mamy do czynienia na co dzień wystarcza 300 lx, jednak jeżeli są to prace bardziej precyzyjne typu: pisanie, czytanie, obsługa komputera, urządzeń technicznych natężenie światła powinno wynosić min. 500 lx. Długotrwała oraz wytężona praca wzrokowa wymaga oświetlenia powyżej 750 lux.

Wybrane pozycje z normy:

Opracowano na podstawie: PN-EN 12464-1

 

 

Search engine powered by ElasticSuite